Jak przygotować skórę twarzy i dłoni na czas jesienno-zimowy?
Jeszcze cieszymy się ciepłymi chwilami odchodzącego lata i złotawej cery, ale coraz chłodniejsze ranki i wieczory przypominają nam, że czas przygotować skórę na wyzwania nowego sezonu. To prawda — zimne powietrze ma działanie tonizujące i ujędrniające, czemu zawdzięczamy natychmiastowy efekt bardzo świeżej i zdrowej, rumianej cery. Aby jednak w pełni korzystać z tego naturalnego spa, należy pamiętać, że okres jesienno-zimowy wymaga podwójnej ochrony delikatnej skóry twarzy i rąk.
Nawet ujędrniająco-tonizujące zimne powietrze jednocześnie przyczynia się do przesuszenia skóry, w szczególności w połączeniu z wiatrem i suchym, ciepłym powietrzem z grzejników. Bez obaw — odpowiednie odżywienie i nawodnienie skóry w zależności od pory roku pozwalają cieszyć się zdrowym, naturalnym wyglądem w każdym sezonie.
Pamiętaj, że sucha skóra jest o wiele bardziej podatna na przedwczesne starzenie się, zaczerwienienia i przebarwienia niż skóra tłusta czy normalna — w szczególności w okresie jesienno-zimowym! Więcej szczegółów na temat pielęgnacji cery suchej znajdziesz w naszym artykule Rozmowa z Kosmetologiem.
Poniżej dzielimy się z wami poradami jak przygotować jeszcze ‘pourlopową skórę” na nowy sezon tak, aby zachowała świeży wygląd i łagodnie wkroczyła w czas jesienno-zimowych wyzwań pielęgnacyjnych.
Kąpiele, które nie przesuszają
Nic tak nie relaksuje jak długa, gorąca kąpiel w coraz dłuższe wieczory po długim, coraz chłodniejszym dniu. Niestety, kiedy umysł i mięśnie delektują się ciepłą błogością, nasza skóra otrzymuje kolejną dawkę wysuszającą — zaraz po wietrze, smogu i dniu spędzonym w być może już ogrzewanym pomieszczeniu.
Dodaj to tego jeszcze płyny, pianki i inne perfumowane produkty do kąpieli i mieszanka przesuszająca gotowa! Szybki prysznic zdecydowanie byłby najzdrowszą dla skóry opcją, ale jeśli nie chcesz rezygnować z komfortu wanny, możesz wprowadzić kilka przyjaznych dla skóry modyfikacji:
- Zamiast drażniących, perfumowanych produktów do kąpieli sięgnij po naturalne oleje i olejki eteryczne.
- Wykorzystaj czas w wannie na dodatkowe odżywienie skóry twarzy i nałóż naturalną, nawadniającą maseczkę, na przykład Aqua Face Mask z kwasem hialuronowym, olejem arganowym i algą czerwoną.
- Delikatnie osusz skórę ręcznikiem bez tarcia i od razu wmasuj naturalny krem lub olej. Kiedy dni stają się chłodniejsze i pocimy się mniej, oleje wmasowywane w wilgotną skórę po kąpieli świetnie sprawdzą się w dostarczaniu i utrzymaniu jej odpowiedniego nawodnienia.
- Stopniowo obniżaj temperaturę wody aż poczujesz się komfortowo w letniej wodzie.
- Zachowaj dłuższe, cieplejsze kąpiele na specjalne wieczory domowego spa.
Wybierz łagodniejsze produkty
Latem zazwyczaj sięgamy po kosmetyki do demakijażu wodoodpornego, często zawierające agresywne składniki, który mogą podrażniać i wysuszać. W cieplejszym okresie, skóra jest w stanie zatrzymać o wiele więcej wilgoci niż kiedy powietrze staje się suche i chłodne. Tym samym skóra staje się bardziej narażona na podrażnienia.
Oczywiście, stosowanie najłagodniejszych produktów do demakijażu zaleca się przez cały rok, ale ich kojące działanie docenisz w szczególności jesienią i zimą.
Dodatkowo, peelingi i eksfolianty należy stosować z umiarem, zarówno te do twarzy jak i dłoni. Chociaż z jednej strony usunięcie martwego naskórka pozwala skórze lepiej wchłonąć produkt nawilżający, razem z nim pozbywamy się również dodatkowej warstwy ochronnej w okresie kiedy skóra jest podwójnie narażona na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.
Skóra dłoni wymaga dodatkowej ochrony
Wczesna jesień to świetny czas, żeby zacząć dodatkowo chronić skórę najbardziej wystawioną na drażniące środki czystości oraz szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Nakładając w ciągu dnia dodatkową warstwę kremów pielęgnacyjnych na twarz, nie zapominajmy o dłoniach.
Często skóra dłoni jest jeszcze bardziej wrażliwa niż skóra twarzy i nawet krótki, zimny poranek może wywołać suchość, zaczerwienienie i pękanie. Naturalny, nawadniający krem do częstego stosowania do podstawa, jednak warto również zaopatrzyć się w łagodniejsze produkty do higieny rąk.
Większość kosmetyków myjących zawiera silne detergenty, które stopniowo wysuszają i podrażniają naturalną warstwę ochronną skóry. Stosując delikatne produkty do higieny rąk z kojącymi ekstraktami, na przykład antybakteryjne żel i pianka do mycia rąk Aquayo, dbasz o płaszcz hydrolipidowy skóry. Tym samym wzmacniasz jej naturalną barierę ochronną przed wysuszeniem i podrażnieniem jeszcze zanim nadejdą bardzo zimne dni.
Ciepła garderoba, a zdrowa skóra
Wstawy sklepowe powoli kuszą trendami na nowy sezon i łatwo zapomnieć, że rodzaj tkaniny ma ogromny wpływ na stan naszej skóry. I to nie tylko dlatego, że nawet najbardziej tłusty czy odżywczy krem nie zdziała cudów, jeśli nie docenimy ciepłych rękawiczek oraz ‘ochronnych rozmiarów’ szalika i nakrycia głowy, które otulą większą część twarzy.
Wybierając jesienną i zimową garderobę, sięgaj po naturalne, miękkie tkaniny, które utrzymują ciepło i są łagodne w kontakcie ze skórą. Na przykład wełna, chociaż naturalna, nie jest najlepszym wyborem ponieważ bardzo podrażnia i może przesuszyć skórę. Jeśli nie chcesz rezygnować z tej dzianiny, wybierz szal, rękawiczki czy czapkę z naturalną, bawełnianą podszewką, aby skóra nie miała bezpośredniego kontaktu z wełną.
Jak zawsze, najlepiej sprawdzą się tkaniny, które pozwolą skórze oddychać. Różnica temperatur na zewnątrz i w pomieszczeniach sprawia, że temperatura naszego ciała w ciągu dnia to prawdziwy roller coaster. Przepuszczalne warstwy zapobiegną przegrzaniu i wyziębieniu wilgotnej skóry, a tym samym ochronią ją przed
Zadbaj o nawilżenie pomieszczenia
Na koniec, okres przejściowy pomiędzy klimatyzacją i ogrzewaniem to prawdziwy odpoczynek dla skóry. Wkrótce jednak będziemy rozkoszować się podgrzewanym powietrzem z grzejników, które niestety jest jeszcze bardziej suche niż zimne powietrze na zewnątrz.
Kiedy wilgotność otoczenia jest wysoka, skóra utrzymuje odpowiednie nawodnienie, dzięki czemu jest miękka w dotyku i wygląda świeżo. Jeśli jednak wilgotność powietrza spadnie poniżej 30%, wilgoć ze skóry zaczyna wyparowywać. Nawilżacz powietrza przywróci optymalną wilgotność w pomieszczeniu i pomoże skórze odpocząć po starciu z wiatrem, zimnem i smogiem. W okresie grzewczym sprawdzi się również metalowy garnek lub inny pojemnik z wodą postawiony na kaloryferze.
Wodę w nawilżaczu lub garnku/pojemniku należy wymieniać codziennie. To bardzo ważne, aby zapobiec powstawaniu i rozmnażaniu się bakterii i grzybów w pomieszczeniu.
Koniec lata i pogodny początek jesieni to dobry czas na stopniowe zmiany w naszych rytuałach pielęgnacyjno-relaksacyjnych tak, aby zarówno nasze samopoczucie jak i skóra poradziły sobie z nadchodzącym wyzwaniem zimnych dni.
Jeśli lubisz odprężające rytuały i zdrową skórę, wypróbuj Rutynę Aqua Your Body, kompletny rytuał pielęgnacji suchej skóry twarzy w domu.