Dobrze dobrany kosmetyk to tylko jedna strona medalu dla najzdrowszej cery. Odpowiednio nawodniony i odżywiony organizm chroni skórę przed niedoskonałościami i przedwczesnym starzeniem się. Czy korzystasz z właściwości tych siedmiu napojów, aby twoja skóra wyglądała tak młodo, jak to możliwe?
1. Woda kokosowa — zdrowsza niż woda
Numer jeden na liście ultranawadniających kandydatów, dzięki potężnemu ładunkowi elektrolitów (sodu, potasu, magnezu i wapnia) oraz niskiej kaloryczności. Do tego źródło błonnika, witaminy C i kilku innych minerałów, których zwykła woda może kokosowi tylko pozazdrościć.
Wodę kokosową otrzymuje się z młodych (sześcio- lub siedmiomiesięcznych), zielonych kokosów. W miarę dojrzewania owocu, część soku zamienia się w miąższ. Średniej wielkości orzech może napełnić nawet całą szklankę. Napój składa się w 94% z wody i odrobiny tłuszczu — 240 ml napoju to ok. 46 kalorii.
Jedną z funkcji elektrolitów jest utrzymanie odpowiedniej równowagi płynów w organizmie. Badania wykazały, że ten lekko słodkawy nektar szybciej przywraca utraconą wodę i minerały niż zwykła woda czy napoje energetyczne. Według innych badań woda kokosowa neutralizuje wolne rodniki, odpowiedzialne m.in. za przedwczesne starzenie się nie tylko skóry, ale całego organizmu.
Uwaga! Nie myl wody z mlekiem kokosowym, czyli zmielonym miąższem rozcieńczonym wodą. Jeśli nie masz dostępu do świeżych orzechów, sięgając po napój w butelce lub kartoniku, upewnij się, że w składzie nie ma żadnych ulepszaczy ani słodzików.
2. Zielony sok z jarmużu
Jarmuż to antyoksydacyjna bomba minerałowa w walce z przedwczesnym starzeniem się skóry. Na liście pokonanych w boju znajdziesz m.in. cienie pod oczami, utraconą jędrność, suchość, stany zapalne i skutki nadmiernego wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych. Jakby tego było mało, świetnie nawadnia i wzmacnia cały organizm.
Ten odżywczy eliksir to nic mniej egzotycznego niż odmiana kapusty o długich, pomarszczonych liściach, bardzo popularna i ceniona przez m.in. Skandynawów i Amerykanów. W Polsce, o zgrozo, traktowany jest głównie jako roślina ozdobna!
Zawarta w jarmużu witamina K może zredukować ciemne kręgi pod oczami i napiąć skórę, dzięki czemu drobne zmarszczki staną się mniej widoczne. Z kolei luteina i witamina C wspomagają produkcję kolagenu, a witamina A regeneruje i chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Maksymalną skuteczność nawadniająco-upiększającą uzyskasz, nie tylko pijąc sok z jarmużu, ale również stosując go atopowo, np. jako maseczkę. Możesz do tego wykorzystać zblendowane liście z dodatkiem cytryny i łyżką organicznej oliwy z oliwek. Nałóż mieszankę na skórę, włosy i paznokcie. Odczekaj 20 odmładzających minut, sącząc magiczny sok.
3. Napój żółtopomarańczowy
Po ujędrnianiu czas na oczyszczenie zdrowy rumieniec! Miejsce trzecie to znane od starożytności źródło witamin A i C, luteiny i potasu.
Sok z marchwi. Świeżo wyciśnięty i zaserwowany na pusty żołądek, taki marchewkowy eliksir świetnie poradzi sobie z toksynami i innymi zanieczyszczeniami w organizmie, które lubią dawać o sobie znać na powierzchni skóry.
Alfa- i beta-karoten to bardzo silne przeciwutleniacze. Po spożyciu uaktywniają się jako witamina A, która stymuluje pracę fibroblastów, czyli komórek budujących tkankę łączną (czytaj: jędrną i zdrową skórę). Z kolei zmarszczki i utracona elastyczność spowodowane niedoborem kolagenu to zadanie dla witaminy C i luteiny. Potas dba o równowagę płynów w organizmie.
Marchew w każdym kolorze jest bardzo zdrowa, jednak jej wartości odżywcze różnią się w zależności od odmiany. Na przykład, marchew biała nie zawiera karotenu, jest za to bogata w błonnik.
4. Mleko migdałowe
Jednomyślnie zaliczane do grona „superfoodów”, mleko migdałowe zawiera mnóstwo niezbędnych składników odżywczych. Co więcej, na rynku pojawiają się nowe „wydania” wzmocnione dodatkową porcją witamin: A, D czy B12. Jeśli jesteś na diecie, świetnie trafiłaś: właśnie znalazłaś bardziej pożywny, niskokaloryczny substytut mleka zwierzęcego czy kokosowego.
Szklanka orzechowego napoju wzmocni skórę, włosy i paznokcie. Cynk pomoże utrzymać gładką cerę bez wyprysku i przebarwień. Niedobór cynku przejawia się m.in. wypadaniem włosów, a w ekstremalnych przypadkach, nawet łysieniem. Witamina E chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i należy do przeciwutleniaczy, które pomagają „wytropić” komórki rakowe.
Uwaga! Mleko migdałowe, podobnie jak inne napoje pochodzenia roślinnego, mają bardzo niską zawartość jodu. Jeśli zdecydujesz się zastąpić mleko zwierzęce napojami roślinnymi, upewnij się, że przyjmujesz wystarczającą ilość jodu z innego źródła.
5. Czerwone wino
Nie każdy wie, że piękny, rubinowy kolor czerwonego wina pochodzi z antyoksydacyjnej skórki winogrona, a nie z samego owocu. Tak, aromatyczna lampka wina po całym dniu nie tylko relaksuje (a brak stresu to młodszy wygląd), ale dzięki tej skórce może również spowolnić proces starzenia.
Wino to alkohol pod najzdrowszą postacią. Odmładza organizm od wewnątrz i zewnątrz, odbudowuje szkody spowodowane przez wolne rodniki i wzmacnia serce. Flawonoidy, resweratrol i tanina wspomagają odbudowę kolagenu i włókien sprężystych, dzięki czemu skóra nie traci jędrności i jest mniej podatna na nowe zmarszczki.
Dodaj również odrobinę czerwonego wina do maseczek zmywalnych lub zwilż wacik i wklep delikatnie w skórę z problemami. Opłucz twarz wodą po ok. 20 minutach. W ten sposób wykorzystasz również antyseptyczne i przeciwzapalne dobrodziejstwa trunku. Dodatkowo, obecne w sporej ilości polifenoly przywrócą blask poszarzałej cerze. Zachowaj jednak umiar, ponieważ alkohol wysusza skórę.
6. Herbaty oczyszczające
Dobrym wyborem będą produkty typu detoks do codziennego stosowania, najlepiej zakupione w zielarni. Często skupiamy się na zwalczaniu problemów skórnych atopowo, podczas gdy przeciążona wątroba komunikuje nam problemy właśnie przez skórę.
Przebarwienia, łupież, egzema czy trądzik mogą być sygnałem ostrzegawczym, że toksyny świetnie się czują w twoim organizmie. Takie gotowe mieszanki pomagają oczyścić organizm, dzięki czemu skóra wygląda świeżo i promienieje.
Łopian, dziurawiec czy ostropest plamisty to prawdziwi maestra detoksu, jeśli zdecydujesz się na napar jednoskładnikowy. Jednak jak w przypadku każdej substancji leczniczej, zalecany jest umiar.
Niektóre zioła mają bardzo silne działanie, a ich właściwości mogą różnić się w zależności od czasu zaparzania. Zasięgnij rady profesjonalnej obsługi w dobrym sklepie zielarskim, zapytaj o przeciwskazania i skutki uboczne. Jeśli masz problemy zdrowotne lub przyjmujesz leki, wskazana jest konsultacja z lekarzem.
7. Soki z owoców i warzyw, których „nie lubimy”
Czy masz tendencję do kupowania w kółko tych samych warzyw i owoców? A może „szpinakowa trauma” z dzieciństwa sprawia, że omijasz szerokim łukiem wszystko o ciemnozielonych liściach? Na szczęście, sok różni się w smaku od owocu czy warzywa w postaci stałej, a jednak zawiera tyle samo witamin i minerałów.
Oczywiście, sok będzie pozbawiony sycącego błonnika, ale jeśli to jedyny sposób na urozmaicenie warzywno-owocowego menu, nie żałuj go. Ewentualnie, dodaj pozostałą pulpę do zupy lub zblenduj z porannym smoothie.
Najzdrowsze są wielokolorowe kompozycje — gwarancja zróżnicowanej porcji składników odżywczych. Wyciśnij tylko tyle soku, ile jesteś w stanie wypić w krótkim czasie — wieść o świeżym, słodkim napoju w mgnieniu oka rozchodzi się wśród okolicznych bakterii… Jeśli kupujesz gotowy produkt, wybieraj ten pasteryzowany, szczególnie latem.
Te kilka opcji w mgnieniu oka poprawi wygląd twojej skóry. Eksperymentuj ze zdrowymi napojami, zwracaj uwagę na skład tego, co pijesz. Znajdź odżywczy napój, po który będziesz sięgać z przyjemnością. Według badań TNS wynika, że Polak średnio wypija tylko 1,64 litra płynów, z czego 28% to woda, natomiast aż 43% to napoje gorące i słodzone. A czy Ty wystarczająco nawadniasz i odżywiasz skórę od wewnątrz? Podziel się w komentarzu!