Magia płatków róży - domowy przepis na eliksir jędrności



Jeśli rano poświęcasz czas na idealny makijaż, usunięcie go przed snem jest naturalną koleją rzeczy, a my uwielbiamy dzielić się wszystkim co naturalne. Jak potwierdza kosmetolog w artykule na temat pielegnacji suchej skóry, oczyszczanie, a w szczególności dokładny demakijaż, to absolutny warunek zdrowej, promiennej cery.


Na rynku znajdziesz obszerny wachlarz kosmetyków oczyszczających, nie tylko w drogeriach, ale również w swojej kuchni, jeśli jesteś zwolenniczką zdrowych, organicznych produktów. A skoro z taką gracją wylądowałaś w Ogrodzie AQUAYO, wiemy, że naturalność na co dzień jest dla ciebie bardzo ważna.


Organiczny kosmetyk własnego wyrobu mile zaskoczy Twoją skórę jako dodatek do codziennej pielegnacji lub jeśli niespodziewanie zabrakło Ci pod ręką delikatnego płynu do demakijażu. Pamiętaj, że nawet jeśli się nie malujesz, Twoja skóra potrzebuje oczyszczenia z kurzu i zanieczyszczeń. Nasza propozycja sprawdza się idealnie w obydwu przypadkach. 


Poniżej przedstawiamy jedną z naszych ulubionych, domowej roboty kompozycji do demakijażu i oczyszczania: żel różany. Znajdziesz tu nie tylko przepis jak krok po kroku przygotować własną, naturalną miksturę, ale również dokładny opis działania poszczególnych składników. Zapoznaj się z nim, żeby zapewnić swojej skórze te właściwości, których potrzebuje. 
​— w kolejnych artykułach przedstawiamy więcej przepisów, aby każda z nas znalazła najlepsze, indywidualne rozwiązanie.


Różany żel oczyszczający​

Czyja skóra nie chce przywodzić na myśl różanych płatków? Do tej rewitalizującej kompozycji potrzebne ci będą:


  • filiżanka naturalnej wody różanej bez dodatków (na końcu artykułu podajemy również dwa przepisy na wodę różaną własnego wyrobu)
  • ¼ filiżanki żelu aloesowego
  • 2 łyżeczki naturalnego, delikatnego mydełka w płynie
  • opcjonalnie: 8 kropelek różanego olejku eterycznego dla upiększającego i zapachowego efektu.


Nic prostszego — wystarczy dobrze wymieszać składniki w wyparzonej ceramicznej lub szklanej miseczce i umieścić kosmetyk w szczelnym, sterylnym pojemniku. Bardzo ważne, żeby do produktu nie dostały się zanieczyszczenia czy inne substancje. Mogą one skrócić czas przydatności, zmienić właściwości mieszanki i podrażnić skórę.


Właściwości płatków różanych


Pierwsze róże zakwitły na ziemi już 35 milionów lat temu, a ich dermatologiczne właściwości są niezmiennie doceniane przez naturopatów od czasów starożytnych. W praktyce ajurwedyjskiej, róża dzierży honorowe miejsce. 


Płatki różane współgrają z każdym typem cery. Są delikatne, odświeżające i działają przeciwzapalnie, kojąc podrażnienia. Oczyszczają skórę z bakterii, kurzu i nadmiaru sebum, w zamian pozostawiając w skórze bezcenne przeciwutlenicze. Bogate w witaminę C, wspomagają produkcję kolagenu, wzmacniają tkankę i komórki. Dzięki temu, podrażnienia i niedoskonałości na skórze goją się szybciej. 


Naturalne olejki zawarte w płatkach róży zatrzymują wilgoć w komórkach skóry, pozostawiając ją nawilżoną i nawodnioną. Dodatkowo, naturalne właściwości ściągające pozostawiają skórę gładką i jędrną bez efektu przesuszenia.


Bonus: w okresie letnim woda różana (np. w podręcznej buteleczce typu spray) przyniesie ulgę skórze po zbyt intensywnym opalaniu!


Żel aloesowy w kosmetologii

Aloes to mięsista roślina gromadząca zapasy wody w tkankach swoich liści. To właśnie te nasączone płynem tkanki tworzą znany wszystkim żel aloesowy. Podobnie jak kwiat róży, i ta napakowana minerałami roślina nie ma sobie równych w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym i spożywczym. 


Witaminy, minerały, przeciwutleniacze i aż 18 aminokwasów tworzą potężną armię przeciw bakteriom, stanom zapalnym i wolnym rodnikom. Badania niezmiennie pokazują, że stosowanie aloesu spowalnia proces starzenia się skóry, zwiększa produkcję kolagenu i redukuje zmarszczki.


Aloes jest również najskuteczniejszym naturalnym sposobem na poparzenia, dzięki swoim wrodzonym właściwościom chłodzącym i gojącym. Co więcej, zawarte w nim polisacharydy pełnią funkcję strukturalną, pozostawiając na skórze warstwę ochronną. 


Pomimo silnych właściwości odmładzających, w niektórych przypadkach aloes może nieco wysuszać skórę. Dlatego połączenie odrobiny aloesu z wodą różaną, która zatrzymuje wilgoć w komórkach skóry, jest idealnym połączeniem, które wyeliminuje ten skutek uboczny, zachowując pozostałe, bezkonkurencyjne właściwości.


Jak przygotować naturalną wodę różaną


Wodę różaną można uzyskać na dwa sposoby: gotując płatki na wolnym ogniu lub poprzez destylację. Zbierając płatki, najlepiej wybrać się do ogrodu rano — wtedy róże pachną najintensywniej. Z kolei kupując kwiaty, upewnij się, że nie były spryskane pestycydami.


SPOSÓB I Gotowanie


Przygotuj:


  • ¾ szklanki świeżych lub ½ szklanki suszonych płatków róży
  • 1½ szklanki wody
  • rondelek z pokrywką
  • (najlepiej) ciemną i koniecznie wyparzoną lub wysterylizowaną butelkę lub słoik ze szczelną nakrętką lub korkiem do przechowywania kompozycji


Do rondelka wsyp płatki i zalej 1½ szklanki wody. Przykryj i doprowadź do gotowania na średnim ogniu. Zmniejsz temperaturę i gotuj na wolnym ogniu przez ok. 5-10 min aż płatki oddadzą swój kolor i właściwości wodzie. Pozostaw pod przykryciem do całkowitego schłodzenia. Wodę możesz przechowywać w lodówce przez kilka tygodni, lub przez kilka dni w temperaturze pokojowej.


SPOSÓB II Destylacja


Destylowanie jest bardziej czasochłonne niż gotowanie, ale za to końcowy produkt można przechowywać w temperaturze pokojowej aż do 6 miesięcy. Tak jak wyżej, butelka powinna być ciemna i szczelnie zakręcona lub zakorkowana.


Przygotuj:


  • 3-5 szklanek świeżych lub 1½ szklanki suszonych płatków róży
  • lód w woreczkach
  • duży garnek z pokrywką
  • cegła lub kamień
  • szklana żaroodporna lub metalowa miska o średnicy mniejszej niż garnek


  1. Umieść dokładnie wymytą cegłę lub kamień w garnku, a na nim miskę. Wypełnij płatkami przestrzeń wokół kamienia, delikatnie je ugniatając i uważając, żeby nie wpadły do miski. Zalej płatki wodą tak, aby prawie zakrywała kamień (cegłę). 
  2. Odwróć pokrywkę spodem do góry i zakryj garnek. Dzięki temu para wodna (czyli twoja woda różana) będzie spływała do środka pokrywki, a następnie do miski. Na pokrywce umieść lód. Ułatwi on kondensację pary i przyspieszy proces gromadzenia się wody w misce. 
  3. Zagotuj wodę i zmniejsz temperaturę tak, aby woda destylowała się na wolnym ogniu przez minimum 30 minut. Kiedy lód się rozpuści, wylej wodę z woreczka i zastąp ją nową porcją.
  4. Odstaw garnek z ognia i pozostaw do całkowitego schłodzenia. Po schłodzeniu, zdejmij pokrywkę uważając, żeby woda z lodu nie dostała się do miski.
  5. Przelej wodę różaną z miski do butelki.


Jeśli na dnie garnka pozostało trochę wody, możesz wycisnąć płatki i odcedzoną wodę wykorzystać do gotowania lub jako oświeżający tonik do twarzy. Wprawdzie nie będzie ona miała takiej wartości odżywczej jak woda w miseczce, ale wiadomo — zero waste ;)


[ Tak na marginesie, my też zmniejszamy nasz WASTE i oferujemy wkłady wymienne do kremu i maski AQUAYO, sprawdź tutaj ]


Jeśli podoba ci się nasz przepis, ale twój grafik pęka w szwach od poniedziałku do poniedziałku, możesz siegnąć po sprawdzony i ekspresowy produkt do oczyszczania skóry twarzy. Co powiesz na łagodny płyn AQUAYO do wodooodpornego demakijażu oczu? Od momentu wprowadzenia na rynek naszej linii do skóry wrażliwej, codziennie polecają nas nowe użytkowniczki — sprawdź recenzje na stronie naszych produktów.


Podziel się z nami swoją opinią kiedy wypróbujesz nasz przepis na żel różany lub nasz produkt!